entify
FOGTECHNIKA
D
A fehér 16 árnyalata avagy
az elszineződött fogakról
Árad felénk a TV-ben vagy a facebook görgetése közben a sok fogfehérítőreklám. Látom, ahogy este a tükör előtt vicsorítva nézik a fogaikat és azt gondolják: "Jó sárgák a fogaim!"
Ha máskor nem is, legkésőbb a fogorvosi rendelőben biztosan kezünk ügyébe kerül egy fogfehérítési akció, és elülteti fejünkben a bogarat.
És hát valljuk be, mindenki fehérebb fogakat szeretne! Bedőlünk a marketingnek és a Photoshopnak, ha olyan túlzásokba esik, mint a jobb oldali képen. (Bal oldali képrész direkt túlsárgítva, jobb oldali képrész direkt túlfehérítve.)
Amikor a fogorvos megkérdezi a pácienst, hogy milyen színű legyen az új foga, az érintettek többsége kapásból a fehérebbet választja, sokukat még az sem érdekli, hogy a mellette lévő saját foguk "gyárilag" sötétebb, és így kirí az új foguk a környezetéből. Hiúak vagyunk, na!
Pedig a fogszín nem egy önmagában álló dolog. Mint már említettem, függ a mellette lévő fogtól, akár saját, akár mű. És nemcsak attól, de harmóniában kell álljon a bőrszínnel, a szem színével és az életkorunkkal is. Jó, ha a fogorvos vagy a fogtechnikus ezt is figyelembe veszi, illetve erre is felhívja a figyelmet. Az idősebbeknek természetből adódóan elsötétedik a foga, míg a fiatalabbaké világosabb. Ám itt a sötét-világos szó használata sajnos túlzottan merevvé, túl negatívvá illetve pozitívvá vált. Mintha feketéről meg fehérről beszélnénk, pedig erről szó sincs! Ha megnézzük a fenti fogszínskálát, mely egyébként műfogsor esetében a fehér 16 árnyalatát mutatja, akkor világos, hogy minden relatív. Egy fog legfeljebb árnyalatnyival sötétebb, mint a másik. Fogalmazás kérdése az egész. Egyébként a fogszínek közti különbségeknél a szakemberek sárgás, világosbarnás és szürkés árnyalatokról beszélnek. Ha a szomszédos fogakhoz, bőrszínhez, életkorhoz választunk fogszínt, biztosan jobban járunk, mintha mindenáron a "B1"-eshez ragaszkodnánk. Már méterekről látni fogják valami nem stimmel. Nem természetes a hatás.